Číslo dne: 70,5 miliardy dolarů

70,5 miliardy dolarů (téměř 1,7 bilionu Kč) – právě tolik činí aktuální objem majetku Elona Muska. Zakladatel a šéf společnosti Tesla se díky pátečnímu růstu ceny akcií podniku stal bohatším než legendární investor Warren Buffett. S odvoláním na svůj index miliardářů o tom informovala agentura Bloomberg.

Tesla se zabývá výrobou elektromobilů, angažuje se ale i v některých vesmírných projektech.

Objem Muskova majetku se podle indexu v pátek zvýšil o 6,1 miliardy na 70,5 miliardy dolarů (téměř 1,7 bilionu Kč). Devětačtyřicetiletý Musk se tak stal sedmým nejbohatším člověkem na světě. Většinu jeho majetku tvoří asi pětinový podíl v Tesle, jejíž akcie v pátek posílily téměř o 11 procent. Od začátku letošního roku se jejich cena zvýšila zhruba o 269 procent. Asi 15 miliard dolarů z Muskova jmění připadá na jeho většinový podíl ve vesmírné společnosti SpaceX.

Devětaosmdesátiletý Buffett je považován za jednoho z nejúspěšnějších investorů na světě a díky svým úspěšným investicím si vysloužil přezdívku Věštec z Omahy. Jeho investiční skupina Berkshire Hathaway ovládá více než 90 dceřiných společností, které podnikají v různých odvětvích. Vlastní také významné podíly v řadě známých firem, například v největším světovém výrobci nealkoholických nápojů Coca-Cola.

Hodnota Buffettova majetku minulý týden klesla, neboť Buffett věnoval 2,9 miliardy dolarů na charitu. Podle indexu agentury Bloomberg má Buffett nyní majetek za 69,2 miliardy dolarů, takže je desátým nejbohatším člověkem na světě. V čele žebříčku nejbohatších lidí světa s velkým náskokem zůstává zakladatel a šéf internetového obchodu Amazon Jeff Bezos, jehož majetek má nyní hodnotu kolem 189 miliard dolarů.

Elon Musk

* 28. 6. 1971

Jihoafrický podnikatel, vynálezce, inženýr a filantrop s kanadským, americkým a jihoafrickým občanstvím.

Spoluvlastnil internetový platební systém PayPal, založil kosmickou společnost SpaceX a byl investorem, nyní na pozici CEO vede automobilku Tesla Inc.

Zároveň je předsedou společnosti SolarCity, která se ve Spojených státech amerických zabývá instalací solárních panelů pro obytné domy. Založil společnost SolarCity, ale vedení přenechal svému bratranci Lyndonu Riveovi, který je v současné době ředitelem SolarCity.

Je držitelem bakalářského titulu v oboru obchod z The Wharton School a bakalářského titulu v oboru fyzika z Pensylvánské univerzity.

Kromě vědy se objevil i v seriálech Simpsonovi, Teorie velkého třesku, Městečko South Park, Rick a Morty a zahrál si i ve filmech Iron Man 2, Proč právě on?, Machete zabíjí, Děkujeme, že kouříte.

zdroj: Wikipedia